Pice me salcice dhe domate

picePerberesit per mbushjen:
300 gr salcice
2-3 domate te freskta
300 gr mocarela
kripe
rigon
borzilok te fresket
vaj ulliri

Pergaditja :
Marim mocarelën dhe e presim në copa, presim gjithashtu në copa domatet dhe salçiçet.

Pasi kemi përgatitur brumin, marrim një tavë të madhe dhe e lyejme me pak vaj ulliri, ( mund ta bëjmë ëdhe në dy tava nëse dëshirojmë).

Hapim me dorë me kujdes brumin e përgatitur. Duhet ta mbulojmë gjithë tavën. Më pas me majat e gishtave e shtypim brumin me kujdes.

I hedhim sipër copat e domates. I hapim mirë mbi brumin. Pastaj i hedhim pak kripë, rigon dhe gjethet e borzilokut.

E fusim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 10 minuta.

Më pas e heqim tavën nga furri dhe i hedhim sipër copat e salçiçes, mocarelën dhe pak vaj ulliri. E vendosim përsëri tavën në furrë derisa të shohim që pica është pjekur. Pasi e nxjerrim nga furra, presim picën në copa dhe e shërbejmë të ngrohtë

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pica

Comments

Don't Miss! random posts ..