Picë me proshutë

Picë me proshutëPërgatitja:

– 120 gr proshutë në feta

– 150 – 180 gr djathë mocarelë në copa

– Piper dhe spec i kuq pluhur (sipas dëshirës)

– 2 lugë vaj ulliri

Përgatitja:

Përgatisni brumin bazë. Si të vijë brumi, punojeni edhe për 1 minutë në tavolinën e bërë pak me miell. Formoni picën dhe shtrojeni në tavë. Lyejeni me pak vaj sipërfaqen dhe shpërndani proshutën dhe nëse doni, piper ose spec pluhur. Hidhini një lugë vaj. Piqeni në 250 gradë për 10-20 minuta. Ofrojeni shumë të nxehtë picën duke e spërkatur me vajin e mbetur.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pasta

Don't Miss! random posts ..