Pica me patellxhane

picaPerberesit per 4 persona
• brume pice
• 3 patellxhana
• 2 domate
• 1 thelpi hudher
• 150gr djathe deleje i fresket
• rigon
• 5 luge gjelle vaj ulliri
• kripe
• piper

Pergatitja

Domatet vendosini ne nje tenxhere te ziejne per 20 sekonda. Me pas qerojini, prijini ne dy pjese, shtrydhini dhe ua hiqni farat. Prisni patellxhanat ne copa te vogla dhe te holla. Skuqini ne nj tigan per 4 deri 5 minuta me 4 luge vaj ulliri. Shtoni ne tigan hudhren e grire, domatet, kripe dhe piper. Hapni brumin e pices dhe vendoseni ne nje tave te lyer me vaj. Mbulojeni me pas me perimet, didhini siper djathin e deles. pak rigon dhe pak vaj ulliri. Piqeni per 15 minuta ne tempertauren 230°C. Sherbejeni te ngrohte.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pica

Don't Miss! random posts ..