PICA KAPRICOZA

Përbërsit:
-8g-18gram maja birre
– 180gram vaj ulliri

-18gram kripë
– 1kg miell
-mocarela
-salcë
-një gotë ujë
-proshut,kerpurdha,spec,ullijn
Përgatitja

Shija e picës varet nga përgatitja e brumit, prandaj duhet patur mjaft kujdes në përgatitjen e brumit. Hedhime 3 lugë gjellë maje birrë dhe më pas shtojme vaj ulliri dhe 1 gotë ujë . Hedhim dhe 1 kg miell dhe 18-gram kripë. I përziejmë mirë dhe e lëmë brumin 15-20 minuta që të vijë dhe kemi krijuar brumin për picen. Ky brum mund të përdoret sa herë që duam ne për të bërë pica. Marrim 250-gram brum pize nëse dëshirojme pice mesatare dhe 500-gram nëse duam pice familjare dhe e shtrojme mielling dhe i japin formën rrumbullakte të pices duke e len pak më të trashë nga anët dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mirë gjithandej ne i hedhim mocarela dhe pasi i kemi hedhur mocarelën do e ndajme picen në 4 pjesë ku në një pjesë do hedhim gjithë sallamin uniformë po kështu do të hedhim kërpurdhat në pjesën e dyte , në pjesën e 3 hedhim specat dhe në pjesen që mbetët ullinjt pasi mbarojmë këtë e fusim në furre me nxehtësi 300 gradë celsius.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pica

Don't Miss! random posts ..