Petulla te thjeshta per mengjes

Perberesit per:

4-6 veta:
1 veza e rrahur
3 luge supe sheqer

25 luge supe miell
3-4 l. supe uje
1 maje thike kripe
3 l. supe gjalp
500ml vaj
sheqer pluhur per pudrosje

Pergatitja:
Rrihni vezen me shqerin, shtoni miellin, ujin ,kripen, gjalpin. Perzjejeni mire, duke bere nje brum, te cilin e hapni me pec mbi tavoline te pudrosur me miell. Prisni disqe me ndihmen e nje gote
Ne nje tigan te thelle nxehni shume vajin dhe filloni te hudhni petullat pak e nga pak. I skuqni mire ne zjarr te forte, pastaj i nxirrni e i vini mbi nje leter kuzhine. Vazhdoni dhe me te tjerat e ne fund i pudrosni me sheqer pluhur.Serviren te nxehta. Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..