Petulla të shijshme

Perberesit:

– 1 lugë sheqer
– 1 qese pluhur sode
– 200 mililitra qumësht
– 2 qese sheqer vanilje
– 200 gram miell
– 2 vezë

Përgatitja:
Rrihen vezët, ndërsa në to ngadalë shtohen sheqeri dhe vanilja. Kur gjithçka do të përzihet mirë, zvogëlohet shpejtësia e mikserit dhe gradualisht shtohet qumështi, mielli dhe soda.

Nëse mendoni se është e nevojshme të jetë brumi më i trashë, shtoni edhe pak miell. Me lugë të vogël formoni në formë të topave dhe menjëherë fërgojini në vaj të nxehtë. Pastaj radhitni në enë të mbuluar me kartopicetë që t’ju dalë vaji. Shërbejini me marmelatë ose futni në sheqer të kristaltë. Ose, nëse nuk i numëroni kaloritë, lyejini me sheqer pluhur dhe me çokollatë. Kënaquni, por pa e tepruar. Ju bëftë mi

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..