Petulla me mish të grirë

Petulla me mish të grirëPërbërësit për këtë recetë:

-1\2 kg mish i grirë

-1 filxhan i madh kos

-3 vezë

-3 qepë

-1 filxhan kafeje

-vaj pluhur ëmbëlsirash

-1 lugë kripë miell

Përgatitja:

Përgatisim brumin dhe e lëmë 30 minuta të pushojë. Gjatë kësaj kohe mishin e grirë dhe qepët e grira i skuqim derisa të bëhen. Pasi brumi është gati e ndajmë në dy pjesë. Njërën pjesë e hapin si petë, derisa trashësia të shkojë 1 cm. I presim në formë rrumbullake, i fusim mish dhe i palosim në mes, i puthitim mirë anët dhe i skuqim në vaj si petullat. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me pjesën e dytë të brumit.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra · Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..