Petulla me kos

Përbërsit:

-600 g kos,

-450 g miell i bardhë,

-1 lugë kafeje sodë bikarboni, vaj sa nevojitet.

Përgatitja: Hidhet mielli nën një tas, bëhet një gropë në mes dhe qitet kosi. Pasi të jenë përzier mirë së bashku hidhet edhe soda. Kur vaji i vendosur në një enë të thellë djeget, hidhet lugë lugë brumi duke u kujdesur që petullat të skuqen mirë nga të dyja anët. Posa të hiqen nga zjarri përmillen më sheqer pluhur dhe servohen.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..