Petë tigani me reçel

piteRrihen vezët me pak ujë e kripë, hidhet mielli, qumështi dhe përgatitet brumi i hollë sa të vishet gishti si te kanellonet. Lyhet tigani me lyrë, hidhet një shtresë e hollë brumi dhe piqet nga të dyja anël. Pastaj petët mbushen me reçel konfiturë (të trashë), mhlidhen në fr.)rmë rroleje, priten në formë paralelogrami, vendosen bukur në pjatë, u hidhet sipër sheqer pudër dhe bëhen zbukurime me hekur të nxehtë.
Për 4-5 persona duhen: vezë 2 kokrra, qumësht 2 gota uji, miell gjysmë filxhan çaji, gjalpë ose margarinë 2 lugë gjelle, reçel 1 filxhan çaji.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..