Peshk shpatë me hudhër

receta gatimi per pergaditjen e peshkut shpatë me hudhër

receta gatimi per pergaditjen e peshkut shpatë me hudhërPër 4 persona nevojiten:

 • 4 lugë supe vaj ulliri,
 • fileto peshku shpatë ose toni (rreth 1 kg),
 • kripë dhe piper,
 • 1 lugë supe hudhër e shtypur,
 • 1/2 filxhani verë e bardhë,
 • 1 lugë e vogël lëng limoni,
 • majdanoz i grirë hollë.

Përgatitja

 1. Nxeheni furrën në 200C, njëkohësisht vendosni tiganin me vaj në zjarr të nxehet.
 2. Vëreni peshkun të skuqet duke e lyer më parë me lëngun e limanit dhe kripën dhe piperin, ktheheni të tiganiset edhe nga ana tjetër.
 3. Hiqeni nga zjarri, vëreni në tepsi dhe futeni në furrë. Në një tigan të vogël hidhni hudhrën të skuqet në zjarr të ngadalshëm duke e trazuar vazhdimisht deri sa të tretet, shtoni verën, duke e rritur temperaturën e pllakës.
 4. Lëreni të ziejë deri sa të mpikset salca. Me këtë salcë lyeni peshkun dhe futeni në furrën e nxehtë për 20min.
 5. Shërbehet në një pjatë të madhe duke e mbuluar me salcë dhe me majdanoz.
Article Tags:
·
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Comments

Don't Miss! random posts ..