Peshk me sos (salcë) këpurdhash dhe patate të skuqura

Per 4 persona nevojiten:
4 peshq gjysem te pastruar
Per sosin (salcen)
200g kepurdha
1qep
250ml hopla (pana)
250ml uje
1 luge miell

Pergitja:
Marim peshkun e pastrojme siper e kriposim dhe i hedhim miell misri, ne tigan hedhim vaj aq sa te mbulohet peshku!

E nxehim mire vajin dhe e veme peshkun.

Sosi (salca):
Marim qepen e bluajme mire (mundesisht me blinder) e vem ne nje tigan me pak vaj dhe hedhim kepurdhat i leme te skuqen mire.

Ne nje ene tjeter bejme bashke miellin hopla dhe ujin dhe i hedhim ne tigan bashke me kepurdhat.

Pak piper te zi dhe vegeta. I lem te zihen derisa te trashet masa.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..