Peshk me Pure

Perbersit:

*Peshk (sa te doni, varet nga personat)

*Pure,

*Qumesht,

*Gjalp,

*Kripe,

*Djathe Kackavall (pice)

Pergatitja:

Skuq peshkun, pa miell, me kripe vetem. Pas shkuqjes, e qeron peshkun nga halat dhe e copton ne pjese te vogla.
Ne nje tenxhere pergatit puren, me qumesht, uje, 2 luge gjalp dhe pak kripe.

Pasi jane mbaruar te dyja hapat e mesiperme, merr nje tave qelqi, i perzien copezat e peshkut me puren sebashku (nese do i hedh edhe pak qepe te kuqe te skuqura rreth), i vendos petat e djathit kackavall ne siperfaqe (pa merak se nuk helmoheni), dhe e fut ne furre ne 300 C. E le taven ne furre deri sa shikon qe djathi shkrihet dhe krihohet ne forme cipe.

Para se te serviret, mund ti hedhesh pak piper te zi, te kuq dhe pak rigon.

Ju Befte Mire

Article Tags:
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Comments

Don't Miss! random posts ..