Pesë super ushqime që shërojnë migrenën e lodhjen dhe japin energji

Boronicën, jogurtin pa yndyrë, xhenxhefilin, spinaqin dhe pjeprin, nutricionistja Joy Bauer i  ka veçuar si top pesë ilaçet natyrore që përmirësojnë kujtesën dhe parandalojnë fryrjen.

Me ushqim mund të përmirësoni kujtesën dhe disponimin, të lehtësoni dhimbjet, të ulni nivelin e kolesterolit, të përmirësoni kualitetin e gjumit dhe të mundni migrenën.

Me ushqim të duhur do të keni lëkurë më të shëndetshme dhe flokë të shkëlqyer dhe të fortë, këshillon nutricionistja e njohur Joy Bauer, e cila para pak kohe ka publikuar edhe librin për shërimin me ushqim.

Ka veçuar  pesë ushqime të shëndetshme të cilat janë ilaçe natyrale dhe që gjithsesi duhen të gjenden në menynë tuaj. Këto janë boronica, jogurti i payndyrshëm, xhenxhefili, spinaqi dhe pjepri.

Boronica përmirëson kujtesën, jogurti i payndyrshëm jep energji, xhenxhefili lehtëson dhimbjet, spinaqi në mënyrë efikase mund migrenën, ndërsa pjepri parandalon fryrjen sepse përmban 90 për qind ujë i cili ndikon si diuretik dhe shpëlan kripërat e tepërta nga organizmi. Pjepri është i pasur me kalium. Ai i ndihmon organizmit për të liruar natriumin e tepërt, i cili është fajtori kryesor për fryrje sepse përshpejton mbajtjen e ujit në trup. Nëse ju mundon migrena, Joy këshillon që sallatave dhe salcave t’u shtoni një gjethe spinaq, ndërsa omletit spinaq të zier ngadalë.

Kënaqësia verore për kujtesë më të mirë

Frape nga boronica, e cila është e pasur me antioksidantë, është ilaç i duhur për trurin sepse përmirëson dhe mpreh kujtesën. Përzieni mirë ¾ e filxhanit me boronicë, ½ e filxhanit me lëng shegash, ¼ e filxhanit jogurt pa yndyrë nga vanilja, 3-5 kubëza akull dhe lëng limoni të shtrydhur. Shijoni pijen e shëndetshme.

Jogurti ushqen trurin dhe muskujt

Jogurti grek pa yndyrë në mënyrë efikase shëron lodhjen sepse përmban karbohidrate me kualitet të lartë të cilat janë lëndë djegëse për tru dhe i japin forcë muskujve. Për dallim nga jogurti i zakonshëm ai grek ka dyfish më shumë proteina. Mund ta hani me pemë, fruta arrore ose fara liri.

Xhenxhefili në cornflakes më i mirë se ilaçi

Rrënja e xhenxhefilit përmban materie që veprojnë ngjashëm si ilaçet kundërinflamatore. Nëse i shtohet ushqimit, është ilaç efektiv për inflamacion të muskujve dhe nyjave. Grini në rende xhenxhefilin e freskët përmbi cornflakes, shtojani çajit të nxehtë ose recetës për biskota çaji.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..