Perime të furrës

receta gatimi per pergaditjen e perimeve te furres

receta gatimi per pergaditjen e perimeve te furresPërbërësit për gjashtë persona:

 • 660 gr lulelakër jeshile ,
 • 500 gr bishtaja dhe karota ,
 • 3 lugë margarine ,
 • 2 lugë kaçkavall të grirë ,
 • Kripë ,
 • Piper.

Për beshamelin:

 • 3 luge margarine ,
 • 4-5 luge miell ,
 • 1 kg qumësht ,
 • 1 arrë e grirë ,
 • 2 vezë ,
 • 1 filxhan djathë ,
 • kaçkavall i grirë.

Përgatitja

Ziejmë perimet në tenxhere me presion dhe i lëmë derisa të pinë të gjithë ujin dhe më pas i hedhim margarinë përsipër.

Për beshamelin

Në një tenxhere hedhim margarinën, miellin dhe i përziejmë. Hedhim qumështin e nxehur me përpara, derisa të përftohet një krem. E lëmë kremin për disa minuta në zjarr dhe hedhim arrën e grirë, vezën, kripën, piperin dhe djathin e grirë. Vendosim lulelakrën jeshile rreth një enë balte. Mbushim qendrën me bishtajat dhe karotat, hedhim përsipër beshamelin, djathin kaçkavall dhe e fusim në furrën e nxehur në 220 gradë për 30 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Sallatëra

Comments

Don't Miss! random posts ..