Perime me peksimadhe ( galetë ) në furrë

Perime me peksimadhe ( galetë ) në furrëPërbërësit:

2 domate
1 kungull i njomë
1 qepë,
1 patëllxhan,
2 patate
100 gram galete (thërrime buke)
2 lugë djathë integruar,
gjethe borzilok dhe vaj ulliri.

Përgatitja:

Përziejmë djathin, vajin e ullirit, kripën dhe piperin në një tas. Në një tigan të thellë e lyejmë me vaj, presim perimet dhe i shtrojmë radhë-radhë. Në fillim shtrojmë patëllxhanin, kungullin, patatet, qepën. Në çdo shtresë që shtrojmë hedhim pak nga përzierja e djathit me vajin, kripën e piperin. Hedhim edhe galetën në çdo shtresë
E mbulojmë të gjithën me galetë. Piqet në 200 gradë C për një orë e gjysmë, e mbuluar me letër alumini.
Dhe 5 minutat e fundit e heqim letrën.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..