Përfitimet dhe efektet anesore te nenexhikut

Rritja e flokëve tek gratë është përdorur për të trajtuar problemin.
Estrogeni ka një efekt pozitiv.
Eshte perdorur kunder reumatizmit.
Përdoret per rritjes e flokëve.
Lehtëson procesin e tretjes se stomakut dhe zorrëve.

E pastron stomakun dhe gazin nga zorrët.
Per kolitin, ndihmon në shërimin e plagëve në zorrë.
Zbut emocionet dhe frikën
Ndihmon per te zvogëluar rrezikun e zemrës.
E dobishme për sistemin e tretjes dhe stomakut.
Ka veti diuretike.
Ndihmon për të reduktuar krimbat ne zorrë.
Ajo është e mirë për ulcrat ne stomak dhe djegiet.
Përdoret dhe është efektive kundër kollitjes dhe infeksionet e traktit të sipërm respirator.
Është përdorur për dhimbje dhëmbi dhe ere te mire goje.
Ka një efekt në rritje në qumështin e gjirit.
Një sasi e matur e nenexhikut te freskët mund të konsumohet nga ata qe ekspozohen ndaj diellit.

Përdorimi

Nenexhiku mund te perdoret lehte si ne menyre te fresket ashtu edhe ne te thate.Ne formen e cajit konsumohet nje filxhan me ujë të vluar me një lugë çaji nenexhik të thate dhe lihet per 10 minuta. Në mëngjes dhe në mbrëmje, dy herë në ditë esell.

Nenexhiku perdoret edhe nga grate qe kane probleme me rritjen e flokeve.Nje pjese e vogel e nenexhikut te fresket konsumohet ne dreke dhe darke me stomak bosh.Kjo kurë mund të zbatohet në mënyrë periodike. Duhet të theksohet, të shëron 7-15 ditë, në 20-25 ditë pas aplikimit është dhënë.

Efektet anësore

Pacientët me kancer të gjirit duhet të shmangin konsumin e nenexhikut sepse ai ka efekt te rritjes se estrogjenit te cilet mjeket e perdorin ne ilacet.

Ata qe kane probleme me sheqerin e ulet në gjak duhet te jene te kujdesshem me konsumimin e tij.

Njerëzit që vuajnë nga Hepatiti B dhe Hepatiti C të duhet të qëndrojë larg nga konsumi i nenexhikut te thatë ose të freskët.

Njerezit qe vuajne nga melcia duhet të jenë të kujdesshëm për të konsumuar sasi te larta nenexhiku.

Gratë shtatzëna nuk duhet te konsumojne nenexhik pa u konsultuar me mjekun.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..