Patellxhane te mbushur (Proshute Cotto&Parmiggiano):

Perbersit:
1 patellxhan
1 pakete proshute (cotto)

1 pako djath i verdh i prere ne feta te holla (lerdamer)
1 salce
1 vaj ulliri
1 kripe
1 djathe i grire (kaçkavall) (parmiggiano)

Pergatitja:
Presim patellxhanin ne feta te holla per se gjati. Pjekim ne grile fetat e patellxhanit deri sa te krijohen vijat e griles mbi siperfaqen e patellxhanit ose ta avulloje uji qe permban patellxhani.
Vendosim feten e patellxhanit te pjekur te shtrire dhe mbi te vendosim nje fete proshute po aq sa eshte e gjere e gjate patellxhani, mepas siper proshutes vendosim feten e djathit (lerdamer) siper proshutes dhe mepas i rrotullojme te tre-ja bashke. Keshtu per te gjitha te tjerat.
Marrim tepsine dhe i krijojme nje shtrese te holle me salce e mepas i vendosim ne tepsi dhe siper u hedhim vajin e ullirin (i ngjyejm) dhe kripen (nje luge gjelle) e mepas e zbardhim pak me djathin e grire duke ja hedhur siper.
E fusim per 30 minuta ne furre me 190 grade e nxjerrim dhe eshte gati. Kjo pjate serviret me bisteke ose ferlik.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..