Patëllxhanë me djathë, pana dhe proshutë

patëllxhanaFillimisht presim në feta rrumbullake me trashësi 2-3 mm patëllxhanin. I hapim mbi një tryezë dhe mbi çdo fetë patëllxhan vendosim një gjysmë fete proshutë të palosur në dysh, një fetë mozarela dhe mbi mozarelën vendosim një fetë tjetër patëllxhan. Më pas i kalojmë fillimisht në një tas ku kemi rrahur vezë me pak kripë dhe pana dhe më pas në galetë. I vendosim të skuqen në një tigan dhe më pas i servirim duke i hequr vajin e tepërt me anë të një letre kuzhine.

 

Përbërësit e kësaj recete:

4 patëllxhanë të mëdhenj ,500 g mozarela , 400 proshutë , 4 kokrra vezë , 6 lugë gjelle galetë , kripë, vaj për skuqje

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..