Patellxhan

Patellxhan (Solarium melongena L) është bime shumevjecare e familjes helmarine (Solanoceae). janë të kultivuara si fare e keqe vjetore, njëlloj i afërt me “domaten klasike”.

Megjithate, bimet duket si nje patellxhan (ne kontrast me domate, frytet e te cilave ne e dime pothuajse te gjithe prej tyre), ne thelb vetem e di populli i rretheve jugore. Kjo eshte nje barishte te madhe me rrjedh ngritur guximshem deri ne 150 cm, te gjelber ose ngjyre vjollce, shpesh me nje gjemba disa . Ne patellxhan sistem te forte rrenje qe deperton ne nje thellesi prej 100 cm.

Fryti i Patëllxhanit

Ato janë jane alternative, te medha, ovale ose te zgjatur me petioles vezak-brisk dhe i shendoshe, zakonisht e gjelber, por ka kultivare me gjethe ngjyre vjollce te erreta. Lule axillary, vetmuar disa-lulezuan inflorescences, ose semiumbels nga 2 -. 7 lule Corolla zakonisht purple. Fryti i patellxhan – i madh gjatesi dardhe, cilindrike ose pothuajse sferike kokrra te kuqe 6-70 cm, me nje luster mat apo shkelqim. Ne fazen e pjekurise te plote nga frytet e gri-jeshile per kafe-te verdhe.

Patellxhane të pjekura

Kur te patellxhane te pjekur plotesisht te behen te ashper dhe pa shije, keshtu ushqim ato jane perdorur disi papjekur, ne nje faze te pjekurise teknike. Ne kete kohe, ngjyra e tyre ndryshon nga purple drite te purpurte te erret. Jo rastesisht ne shume vende, patellxhan i quajtur “Sinenky.” Masive e pjekurise teknike te frutave ne nota te ndryshme dhe, varesisht nga kushtet ne rritje varion nga 30 g deri ne 2 kg. Cdo fryt permban shume te vogla banese pak gri-te verdhe fara. Patellxhan vjen nga India, ku ai takohet dhe tani eshte ne te egra. Frytin e tij vendasit hani nga kohra te lashta.

Kultivimi i patëllxhanit

Eshte e njohur se ai ishte duke u kultivuar ketu shume kohe para epokes sone. Ne Mesjete dhe filloi te rritet patellxhan ne Evropen Jugore. Tani kultura eshte perhapur shume gjeresisht ne Euroazi, Afriken e Veriut, Amerika, por vetem te mjaftueshme per te ngrohte rajone me nje periudhe te gjate pa ngrica. Ne Rusi, patellxhan u soll nga Irani dhe ndoshta nga Malaya dhe Azia Qendrore ne XVII-XVIII shekuj. Patellxhan kultivuar ne rajon Kuban, rajoni Stavropol, Rostov, Vollga Ulet, eshte me pak popullor ne Chernozem Qendrore. Patellxhan – nje fabrike me nje periudhe te gjate te zhvillimit – nga rritje te pjekurise teknike e varieteteve te frutave ripening kemi me shkon 85-100 dite, deri sa fara plotesisht e pjekur – 130 dite ose me shume. Kjo eshte e kuptueshme, duke marre parasysh se paraardhesit e tij te egra – perennials. Ne saje te marre me te mbareshtimit varieteteve te hershme ripening, por ende patellxhan – kulturen e Jugut.

Përmbajtja e patellxhanit

Po, dhe nuk eshte mbjelle zakonisht ne fund te dimrit ne serra, dhe serat, dhe fidane jane transplantuar ne fillim te pranveres ne fushe. Ngrohtorja-dashur, temperatura optimale per rritjen e 8 janar -30 ° C, fara mbin dhe ne 08-24 janar ° C. Patellxhan edukuar per fruta ushqimor. Ne shtetin e pjekurise teknike, ato permbajne nga 6 per ceshtje 13,5% e te thate, duke perfshire 2 – sheqer 5%, 1,5% proteina paperpunuar,, pektin celuloze, dhe Askorbik dhe acid nikotine, carotene, thiamine, riboflavin, kripera kaliumi, tannins. Zakonisht, patellxhan eshte ngrene skuqur, zier, te ziera, te skuqura, turshi ose i kripur. Prej tyre pergatitet salca e shijshme. Shume fruta jane perpunuar per canning.

Vlera medicinale

Ne kemi nje havjar shume popullor patellxhan dhe patellxhan te mbushur. Disa lloje te patellxhan me gjethe vjollce dhe ngjyra, shpesh fruta shirita jane edukuar si bime zbukuruese origjinale qe zbukuro kopshte dhe shtreter lule. Avicena flet per patellxhan si nje fabrike me vlere medicinale. Studimet e fundit konfirmojne gjetjet e mjekut te lashte. Sipas disa dijetareve, ne studimet e kafsheve gjetur se hahet fruta e patellxhan ne ushqim te konsiderueshme ul kolesterolin ne gjak, dhe Patellxhan diete te con ne heqjen e kolesterolit nga trupi i njerezve qe vuajne nga atherosclerosis. Per kete arsye ata jane te rekomanduara per parandalimin dhe trajtimin e kesaj semundjeje.

Ndihma në skretimi urinar i Patellxhanit

Kripera kaliumi i pranishem ne frutat e patellxhan ne numer te madh, te permiresoje funksionin e zemres dhe te kontribuojne ne largimin e lengjeve te teperta nga trupi, keshtu qe patellxhane jane te dobishme per njerez te moshuar qe vuajne nga semundjet kardiovaskulare, vecanerisht enjtje shkaktuar nga dobesimi i zemres. Ushqimi fryt i patellxhan ne ushqim eshte e rekomanduar per pacientet me perdhes, pasi ky produkt ndihmon sekretim urinar te kriperave te acidit urines.

Eggplants permban kripera te hekurit, kobalt, mangan, sasi te konsiderueshme te kriperave te bakrit dhe zinkut, ne kete aspekt, ata jane shume te dobishme per pacientet me anemi. Kur ju kaloni ne nje diete te patellxhane (4 here ne dite, 100-200 g ne diete) pacienti nuk do te duhet te marrin trajtimin e, hekur bakrit dhe zinkut. Fidane patellxhan masa. Kur patellxhan pjekur plotesisht ne to rrit ne menyre dramatike shumen e Alkaloid solanine M (Melong), keshtu qe ushqimi duhet te konsumohen fruta te rinj dhe te vogla.

Mbrojtja nga helmimi

Ne rast te helmimit me perzier, te vjella dhimbje barku, diarre, zorreve, erresire ??e vetedijes, konfiskimet, gulcim. Ndihme ne rast te helmimit: para ardhjes se pacientit mjekut te dhene, supe rreshqites qumesht, veze e bardhe. Metodat e pergatitjes se patellxhan jane te ndryshme. Ne Itali, per shembull, eshte e skuqur ne vaj perimesh me speca jeshile, qepe, hudhra, por kjo rezulton perzierje nga patretshem. Ne Rumani, perdorimi i nje menyre me te shendetshme e gatimit.

Patellxhan i pjekur

Patellxhan pjekur, peeled atehere, herbs copetuar, se bashku me paperpunuar dhe te perzier me vaj perimesh pak, ftohur dhe sherbeu ne flete marule me domate dhe zarzavate te ndryshme. Shkencetaret japonez ne eksperimente ne kafshe kane krijuar efektin antitumor me leng frutash patellxhan. Per fat te keq, zhvillimi i metejshem i ketij vezhgimi nuk eshte marre ende. Patellxhan – mbjellesh nje Demi, por pronat e tij medicinale, me sa duket, kopshtar ndryshuar. Raportuar me pare ndjenjat e tyre dhe deshirat e bimeve me komplotet. Patellxhan kerkon te kujdesshem dhe te marredhenieve te tij te ngrohte.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..