Patate të reja

Përbërsit:

-675 g patate të reja të ziera me lëvore (të vogla),

-5 qepë të reja,

-3 lugë vaj ulliri,

-1 lugë uthull e bardhë,

-3 e lugës me semf,

-175 g majonez,

-3 lugë barishte të thata të qepës, kripë dhe piper i zi.

Përgatitja: Zihen patatet në ujë me kripë. Prehen patatet imtë (pjesën e gjelbër vetëm pak) dhe i shtohen patateve. Përzihen vaji, uthulla, semfi dhe i shtohen patateve. Shtohet majonezi dhe barishtet. Mbulohen me kapak dhe lihen të ftohen.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..