Patate të mbushura me mish të thatë

Patate të mbushura me mish të thatëPërbërësit:

-Dy patate të madhësisë normale
– Disa shtresa mish të thatë
– Një ve
– Një copëz e vogël gjalpë
-Krip dhe piper

Përgatitja:

Patatet i preni në mes dhe hiqjani pjesën e brendshme me lugë.

Masën e nxjerrë, copëtojeni sa më shumë që mundni.

Shtresat me mish të thatë, pritini në copëza të vogla.

Përziejini tërë këto dhe shtojani vezën e thyer. Kripë e piper sipas dëshirës dhe përziejeni tërë masën.

Më pas mbushini pjesët e zbrazëta të patateve dhe vendosini në tiganin e lyer me pak vaj.

Piqini në furrë në 220 gradë Celsius, për 20 minuta, apo derisa sipërfaqja e tyre të marrë ngjyrë ari.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..