Patate të mbushura me djathë dhe sallam

Patate të mbushura me djathë dhe sallamPërbërësit:

-Djath çedar, i prerë në kube

-Patate të ziera, të shtypura dhe të ftohura

-Qepë e gjelbër

-Pluhur hudhre

-Sallamë

-Vezë

-Miell

-Kripë, piper

Përgatitja:

Patatet e shtypura vendosen në një enë dhe shtojmë qepën, sallamën, një vezë, pluhurin e hudhrës, kripën, piperin dhe përziejmë.

Kur të fitojmë një masë homogjene, i bëjmë duart me pak miell dhe fillojmë të formojmë masen në një formë të rrumbullakët. Pastaj, fusim një kub djathi në mes të formës së rrumbullakët dhe mundohemi t’a mbulojmë djathin duke formuar kështu një topth. Bëjmë të njëjtën gjë me të gjithë masën.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..