Patate me proshutë dhe brokoli

Patate me proshutë dhe brokoliPërbërësit:

– 450 gr patate
– 450 gr brokoli
– 1 ½ e filxhanit të gatuara
– proshutë e prerë në kuba
– 30 ml krem supë të kërpudhave
– 30 ml qumësht, ¼ e filxhanit,
– majonezë 1 filxhan
– djathë, parmesan të integruar

Përgatitja:

Nxehe furrën deri në 190 gradë C. Spërkate një tepsi prej 22×33 cm me sprej për gatim. Mbuloje fundin e tepsisë duke shtruar patatet (pomfritin).

Shtoje një shtresë me brokoli, pastaj shtoje proshutën mbi brokoli.

Në një enë të vogël, përzini së bashku supën e kërpudhave, qumështin dhe majonezën. Derdhe këtë përzierje në tepsinë ku janë përbërësit tjerë dhe mbuloji me djathin parmesan.

Gatuaji pa i mbuluar, në furrën e nxehur më parë, për 40 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..