Patate me leter kuzhine

Per 4 persona:
600 gr mish vici ne copa te vogla
patate 4 kokrra mesatare

karrota 3 cope
2 qepe te thata
3 qepe te njoma
3 luge gjelle mustarde
3 luge gjelle salce per makarona
4 lug gjelle vaj ulliri
2 thelbinj hudhre
pak majdanoz,piper,rigon,kripe.

presim patatet, karotat, qepet ne copa mesatare dhe i hedhim ne nje tas te te madh. Mbi to shtojme copat e mishit. shtojme mustardn,salcen, vajin e ullirit ,kripen ,piperin,rigonin,majdanozin e grir imet. Te gjitha keto i perzjejme mire e mire me duar. I leme per disa minuta qe te marinohen. Me pas marrim letren e furres e presim ne copa te medha. E marrim nje cope dhe e palosim dysh, mbi te hedhim nje garuzhde nga perberja. E mbeshtjellim mire e mire duke i kthyer cepet mbi njera tjetren. E veme ne tepsi,ku pjeset e palosura te jene posht. Keshtu veprojme dhe me te tjerat. Ne fund ne tepsi heshim nje filxhan caji me uje. E fusim ne furren e parangrohur ne 200 grade. E pjekim ne furre deri ne moment qe letra merr ngjyre te arte ne te kafte. I marrim ashtu sic jane i vendosim mbi pjaten qe do ti servirim , duke grisur pjesen lart te letres. Ka nje arome te mrekullueshme

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..