Patate me brokoli në furrë

Patate me brokoli në furrëPerberesit:

-1 kg patate
-500 gr brokoli
-2 qepe
-100 gr miell
-200 gr djath i fresket
-100 ml qumesht
-100 ml ajke per zierje
-4 veze
-Vaj,krip dhe piper
Udhezimet:

Qerohen patatet dhe grihen ne rrathe.
Zihen per 5 minuta ne uje te kripur dhe shtohen pastaj edhe brokolit te ndare ne copezadhe zihen edhe per 5 minuta.
Qepen e grijme dhe fergojme ne vaj derisa te zbutet ne taven ku do ti vendosim edhe patatet dhe brokolin te cilat pas zierjes i kemi kulluar nga uji i tepert.
Miellin e perziejme me qumeshtin,shtojme vezet,djathin dhe perziejme mire.
Shtojme edhe ajken per zierje(hopla per kuzhine).
Kete perzierje e qesim persiper patateve dhe brokolit dhe taven e fusim ne furre te nxehte 200 grade per 30 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..