Patate dhe mish të bluar

Patate dhe mish të bluarPërbërësit:
-500 gr patate
-350 gr mish i bluar
-1 qepë 1 karrote
-2 speca të kuq
-500 ml ujë të valuar
-200 ml salcë domatesh
-50 ml ajkë e ëmbël zarzavate (vegetë)
– piper i zi
-piper i kuq magdanoz

Përgatitja: Grijme patatet,karroten ne katrorka,qepen sa me imet,dhe specin e grijme sipas deshires. Mishin e fergojme ne pak vaj,pastaj shtojme melmesat si kripen,piperin,vegeten te gjitha sipas shijes. Tek mishi qe fergohet shtojme qepen e grire imet, vazhdojme me fergimin derisa te zbutet qepa. Shtojme me pas patatet, perzijme edhe per disa minuta dhe ne fund shtojme salcen e domates, magdanozin e grirem imet, karroten e grire imet, shtojme ujin e vale dhe ziejme ngadale per 15 minuta. Krejt ne fund shtojme specin e grire, shtojme ajken e kuzhines dhe vazhdojme me zierjen derisa patatet te jen zbutur mjaftueshem. /kuzhina shqiptare/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..