Pastice pikante me patate te furres

Perberesit:

  • 1 kile patate të zjera
  • lëng i filtruar i dy kokrrave limon
  • 2 lugë majdanoz i grirë
  • kripë dhe vaj ulliri
  • spec i kuq djegës
  • një kokër qepë
  • 200 gr ton
  • një lugë majonez

 

Koha 1 orë.

Pergatitja:

Përgatitja Patatet e zjera ende të ngrohta, prijini në feta dhe i përzieni shpejt me lëngun e limonit, 2 lugë majdanoz të grirë, kripë dhe specin djegës të grirë hollë. Përzijeni mirë dhe lëreni pak ashtu. Vendoseni mbi një letër zjarrduruese të lyer me vaj ulliri, brenda një bordure për t’i dhënë formë. Bëni një shtresë të parë me patatet duke ushtruar një presion të lehtë mbi to. Shtoni 200 gr ton dhe qepën e grirë dhe pastaj vendosni pjesën tjetër të patateve. Futeni në frigorifer dhe lëreni për të paktën 1 orë. Nxirreni me kujdes nga letra duke hequr dhe bordurën dhe vendoseni pastiçon në pjatë.

Article Tags:
Article Categories:
Pasta

Comments

Don't Miss! random posts ..