Pasta me kafe

Perberesit per 6 persona :

*2 filxhana kafe te forte,
*150 g çokollate,
*6 veze,
*150 g sheqer,
*1/4 l qumesht,
*300 g krem qumeshti,
*1 pakete xhelatine.

Pergatitja:
Hidhni ne nje tigan 1 filxhan kafe te nxehte ne vlim dhe tretni çokollaten me gjysmen e sheqerit. Rrihni te verdhat e vezeve me sheqerin e mbetur dhe hollojeni masen duke hedhur ngadale qumeshtin e vaket. Vendoseni enen ne banjo-mari duke vazhduar te perzieni derisa kremi te trashet. Shtojini pergateses çokollaten e shkrire bashke me pjesen e mbetur te kafese dhe lereni te ftohet duke e perzier vazhdimisht. Kur te jete ftohur plotesisht hidhini dhe kremin e qumeshtit dhe punojeni me kujdes. Hidheni ne nje forme dhe mbajeni ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..