Pasta Frola

Përbërësit:

-miell 2 gota uji,
-sheqer 2 filxhan kafeje,
-veze 1 kokerr,
-sode nje maje luge,
-ujë ose kos 2 filxhan kafeje.
-per mbushje marmalat trecerek gote uji.
Përgaditja :

Gjalpi i zbutur ose vaji perzihet me sheqer,veze,sode dhe uji. E gjithe kjo mase perzihet me miellin e situr dhe pergatitet brumi.Nga brumi i zene hapet nje pete me trashesi 1cm,mbi pete shtrohet nje shtrese marmalate e zbutur dhe e kaluar ne site. Peta mbeshtillet ne forme rroleje,shtypet nga siper,lyhet me veze dhe piqet per 30-40 minuta. Ftohet dhe pritet ne copa.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..