Parfe

receta gatimi per pergaditjen e prfes

receta gatimi per pergaditjen e prfesNevoiten:

  • 1/2 l qumësht ,
  • 2 pako krem ,
  • 20 biskota me qumësht ,
  • limon i grirë në rende ,
  • ca gjethe menteje të prera hollë.

Për prevedenë:

  • 2-3 lugë mjaltë,
  • 5-6 nektarina të grira hollë,
  • 2 limonë të prerë hollë.

Pëergaditja:

Përziejeni qumështin dhe kremin e pastiçerisë në mikser. Në një tas të thellë thërrmoni biskotat dhe hidhini sipër dhe lëkurat e grira të limonit, si dhe mentën e grirë hollë.

Shtojini sipër përzierjen e qumështit me kremin e pastiçerisë dhe përziejini mirë, në mënyrë uniforme. Vëreni në një formë dhe futeni ne frigorifer. Lëreni për 5-6 orë.
Ndërkohë, në një tenxhere përzieni nektarinat dhe limonët e prerë në copa të vogla, spërkatini me pak lëng limoni dhe mjaltë.

Vazhdoni përzierjen në zjarr te ngadaltë derisa të fillojë të trashet paksa. Lëreni të ftohet.  Pas 5-6 orësh nxirreni formën nga akulli dhe përmbyseni mbi një pjatancë.
Zbukurojeni me fruta dhe hidhini prevedenë e përgatitur sipër.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..