Pappardelle vegjetariane

Perberisit

450 gr makarona (makarona pappardelle)
1 kërpudha (të freskët)
2 domate
2 karotë
1 kungulleshkë
100 ml vaj ulliri
50 gr gjalpë
1 thelpi hudhër
1 lt ujë
1 tufë majdanoz
1 lugë çaji kripë
1 lugë kafeje piper
Përgatitja
1
Në një enë hedhim ujin me pak kripë dhe vaji ulliri dhe e vëmë të ziejë.

2
Sapo uji të ketë vluar, hedhim pastën e bërë vetë në shtëpi.

3
Lëreni të ziejë përreth 4 minuta, derisa të shihni që pasta del në sipërfaqe.

4
Në një tigan të lyer me pak vaj ulliri kavërdisim perimet e prera në copa më radhë: karotën, kungullin, kërpudhën dhe domaten derisa të përftoni një salcë të tradhë.

5
Shtojmë në tigan dhe pastën dhe i përziejmë mirë.

6
Më pas hedhim majdanozin e grirë, një lugë gjalpë, pak kripë dhe piper. Pappardellet janë gati!

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..