Pappardelle al ragù

Perberesit
200 g mish te grire
4 thelpinj hudhre

gjethe dafine
rozmarine
1 qep
1 karrote
1 gote ver te kuqe
400 g domate te qeruara
vaj ulliri
krip ,
piper

I grini holle te gjithe perberesit (qepen ,karroten, hudhrat lerini siç jane, dhe bimet aromatike)
ne nje tigan hidhni pak vaj ulliri , dhe skuqni te gjithe perberesit. Shtoni mishin e grire , rregulloni me kripe dhe piper dhe lereni te skuqet per 3-4 minuta… Nga fundi shtoni edhe nje gote vere te kuqe . Hidhni edhe domatet e prera holle dhe lerini te ziejne per 1 -2 ore duke shtuar here pas here nga pak uje. Beni gati PAPPARDELLET (makaronat) dhe i vini per te zier. Pas zierjes shtoni salcen qe pergatitet me pare (ragù) duke i hedhur edhe pak djathe te grire siper.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..