Panxhari i kuq rinon dhe rrit energjinë

Panxhari i kuq është bar natyror për të ruajtur organizmin sa më të ri, tërheq lëkuren, neutralizon acidet e tepërta në lukth, aktivizon krijimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe rrit ose përmirëson humorin.

Merenese e përshpejton metabolizmin e organizmit, ndihmon për djegien e yndyrave.

Kjo zarzavate është shumë e pasur me hekur dhe u rekomandohet personave anemike, sepse mbron rruazat e kuqe të gjakut dhe rrit elasticitetin e enëve të gjakut. Në atë formë përmirëson qarkullimin e gjakut në organizëm.

Fryti përmban sasi të caktuar të kobaltit i cili merr pjesë në formimin e vitaminës B12. Këtë vitaminë përmbajnë vetëm prodhimet nga mishi dhe nuk e ka asnjë nga perimet e tjetra përveç panxharit të kuq. Për këtë arsye u rekomandohet sidomos vegjetarianëve, për të marre sasinë e nevojshme të vitaminës B12, e cila merr pjesë në krijimin e eritrociteve në gjak.

Nutricionistet sugjerojnë që të konsumohet i freskët ose si lëng i cili do të përzihej me ndonjë peme tjetër. Lëngu i panxharit të kuq përmban komponentë nga grupi i nitrateve i cili ul tensionin e gjakut. Nuk rekomandohet gjatë osteoporozës ose nëse keni probleme me gurët në veshke, sepse ul absorbimin e kalciumit në organizëm.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..