Oriz me sepje

oriziNevojiten:
400 g oriz
500 g sepje
Hudher, qepe, majdanoz
4 ls salce domatesh
½ gote vere e bardhe
½ gote uje
50 g gjalpe ose margarine
1 ls kripe
1 tablete supe
½ liter uje te valuar
Pergatitja:
1. Pastrohen sepjet, priten dhe lahen.
2. Mbi zjarr te dobet vendoset tenxherja me vaj, pas pak hedhim hurdhrat, qepet dhe majdanozi te grira holle. Skuqet lehte. Shtohen salca e domateve, sepjet, kripa, vera dhe uji. Mbyllet tenxherja dhe pasi fillon fishkellima, llogariten 25 minuta per zierje.
3. Pas 25 minutash hapet tenxherja, hidhet orizi dhe pas pak minutash shtohet uji I valuar dhe tablet e supes. Mbyllet tenxherja dhe pas fishkellimes lihet te zieje edhe per 8-10 minuta te tjera.
4. Hapet tenxherja, perzihet orizi me gjalpin. (sherbehet I ngrohte)

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..