Oriz me perime dhe salcë soje

Oriz me perime dhe salcë sojePërbërësit:

-300 gr oriz integral,

-500 ml ujë (të nxehtë),

-2 kunguj,

-1 qepë,

-1 karotë,

-salcë soje,

-erëza (të përziera),

-kripë.

Përgatitja:

Skuqni qepën dhe karrotën të grira hollë. Pastaj shtoni kungujt e prerë në feta dhe salcën e sojës. Shtojini pak ujë dhe mbylleni tiganin me kapak deri sa të zbuten kungujt dhe të bëhet një masë e lidhur. Në fund shtoni kripën dhe erëzat e përzjera. Në një tenxhere, skuqni pak orizin dhe shtoni ujin e nxehtë. Lëreni orizin të ziejë. Pasi të jetë gatuar orizi, lëreni të ftohet pak dhe shtohihi salcën me perime dhe soje.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra · Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..