Oriz me midhje (Midopilafo)

oriziPer 4 racione:
*1 kg midhje
*1 qep te thate
*2 thelpinj udhre
*1 filxhan domate te grira
pak koper
pak majdanoz
400gr oriz (karolina)
3 filxhane uje te nxehte , vaj , kripe , piper te zi ,

Pergatitja :
Vendosim 4 luge vaj ne tenxhere , shtojme qepen , hudhren , hedhim dhe orizin , qe duhet ta kemi zjere me pare , shtojme ujin, koper , majdano , salcen domatesh , midhjet krip , piper te zi .

Si te zjejne keto me lart reth 10 minuta shtojme midhjet , i leme reth 5 minuta ne zjar dhe pilafi me midhje eshte gati.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..