Oriz me kungull te verdhe

Perberesit:

-200 g oriz
-1 qepe
-300g kungull te verdhe
-100 ml vere te bardhe
-majdanoz, kripe

Proçedimi

Ne nje tenxhere vini per te zier kungullin qe keni prere ne kube. Kur te kete mbaruar se zieri (kontrollojeni me pirun) vendosni kungullin ne nje pjate dhe ujin qe keni zier kungullin perdoreni per orizin.

Ne nje tenxhere tjeter hidhni 3-4 luge vaj ulliri, kur te jete nxehur shtoni qepen e prere imet. Lereni qepen te skuqet deri sa te marre ngjyre dhe me pas shtoni orizin. Skuqini bashke per 2 minuta, me pas shtoni veren e bardhe. Lereni deri sa te avulloj vera dhe shtoni ujin e kungullit. Per ujin zakonisht shtoj dysfishin e enes ku ishte orizi. P.sh : n.q.s keni nje gote oriz duhet te shtoni 2 gota uji. Une e preferoj me te lengshem orizin, keshtu qe shtoj 3 gota uji. Shtoni ujin, rregullojeni me kripe dhe lereni te ziej. 7 minuta para se ta hiqni nga zjarri shtoni kungullin (lereni ne kube ose e kaloni ne mixer qe te keni nje purè). Sapo fikni zjarrin hidhni nje luge majdanozi te grire dhe sherbeni me djath te grire.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..