Oriz i skuqur me molle jeshile

Oriz i skuqur me molle jeshilePerberesit

– 250 gr oriz

– 2 molle majohshe(renete)

– 1 qepe

– 250 gr kerpudha

– 2 luge stafidhe

– 4 luge bajame te grira

-1 luge kerri pluhur

– 1 luge sheqer

– kripe e trashe

– 2 luge leng limoni

– 1 luge vaj

– 60 gr gjalpe

– kripe dhe piper te bluar

*Pergatitja

1.Fusni stafidhet ne nje tas me uje te ngrohte.Prisni
kerpudhat, pastrojini, lajini.Hidhni uje ne nje tenxhere,
kriposeni dhe vereni te zieje.Hidhni orizin dhe vereni te
perziejeni.Lereni te zieje pa e mbuluar per 18-25 minuta.

2.Nderkaq prisni mollet ne katersh,pastaj pritini ne forme
rrotullamesh me trashesi 1 cm.Qeroni qepen dhe grijeni.
Hidhni vajin ne nje tave dhe ngroheni me zjarr te ngadalte.
Shtoni 30 gr gjalpe,qepen e grire,kerpudhat dhe mollet.

3.Gatuajeni per 5 minuta,sperkateni me sheqer,me kripe
e piper dhe lereni te zieje edhe per 5 minuta.Shtojini kerrin,
perziejeni dhe ulini flaken.

4.Sapo orizi te jete zjere,kullojeni dhe dhe hidheni ne tave.
Kullojini stafidhet dhe hidhini ne tave ne tave me pjesen
tjeter te gjalpit.

5.Lereni te skuqet per 2 minuta,duke e perziere vazhdimisht
dhe fikeni zjarrin.

6.Permbajtjen e taves hidheni ne nje pjatance,hidhini siper
bajamet dhe sherbejini.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..