Oriz i ëmbël

orizPërbërësit

250 gr oriz

1 puding vanilje

800 ml qumësht

2 qese sheqer vanilje

kanellë

Përgatitja

Së pari e zieni orizin në ujë të kripur

Pluhurin e pudingut e përzieni me sheqer vanilje dhe kanellë, 150 ml qumësht te ftohtë i’a shtoni sasisë së fituar dhe e përzieni.

Pjesën tjetër të qumështit e vëni të vlojë dhe pastaj e përzieni me masën e fituar më lartë të qumështit dhe përzierjes së kanellës pudingut dhe sheqerit.

Në fund i shtoni orizin e zier dhe e përzieni…

Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..