Omletë me brokul, proshutë dhe djath

Omletë me brokul, proshutë dhe djathOmletë me brokul,
proshutë dhe djath
2 vezë të mëdha
1 lugë ujë
kripë me maja gishtash
1 lugë gjalpë
½ e filxhanit djathë të bluar
½ filxhani proshutë të grimcuar

Pastroni brokulën dhe e preni në copëza. Hudheni në enë me ujë, mbujojeni dhe lëreni të vlojë. Lëreni ashtu edhe 2-3 minuta, pastaj nxirreni, kullojeni dhe lëreni të ftohet. Thyeni vezët në një enë më të vogël, shtoni kripën dhe përzieni mirë. Në tavë shtoni gjalpin dhe ngroheni mbi zjarr. Shpërndani vezët e trazuara në tavë dhe prisni disa sekonda që të kapen në fund. Pastaj mbi shtresën e sipërme të vezëve shpërndani brokulën, djathin dhe proshutën dhe në fund gjysmën e masës e palosim mbi pjesën tjetër.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
AntiPastë

Don't Miss! random posts ..