Omletë me brokoli

Omletë me brokoliPërbërësit:

2 vezë të mëdha,

-1 lugë ujë,

-kripë me maja gishtash,

-1 lugë gjalpë,

-½ e filxhanit djathë të bluar,

-½ filxhani proshutë të grimcuar

Përgatitja:

Pastroni brokolin dhe e preni në copëza. Hidheni në enë me ujë, mbulojeni dhe lëreni të vlojë. Lëreni ashtu edhe 2­3 minuta, pastaj nxirreni, kullojeni dhe lëreni të ftohet. Thyeni vezët në një enë më të vogël, shtoni kripën dhe përzieni mirë. Në tavë shtoni gjalpin dhe ngroheni mbi zjarr. Shpërndani vezët e trazuara në tavë dhe prisni disa sekonda që të kapen në fund. Pastaj, mbi shtresën e sipërme të vezëve shpërndani brokolin, djathin dhe proshutën dhe në fund gjysmën e masës e palosim mbi pjesën tjetër.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
AntiPastë

Don't Miss! random posts ..