Obllandë me dy ngjyra

Obllandë me dy ngjyraZiejmë qumështin me sheqer,i shtojmë çokolatën dhe margarinën dhe e lejmë të ftohet.Kur te jetë ftohur i shtojmë keksat dhe kokosin.Përziejmë mirë që të bashkohet masa.Marrim njërën fletë të obllandës dhe mbi të qesim gjysmën e fillit.

Mbi fill radhitim Jaffa keksat pastaj shtojmë gjysmën tjetër të fillit.E mbulojmë me fletën tjetër të obllandes dhe e shtypim pak me dorë.Përmbi i qesim një tepsi që ta mbaj të shtypur deri të ngjiten dhe të forcohet pak obllanda.

Përbërësit për kremin e kuq:
-500 gr vishnje te kulluara nga kompoti
-5 dcl kompot vishnje
-2.5 dcl ujë
-150 gr griz
-150 deri 180 gr sheqer

Kremi i verdhë:2 pudinga vanille
-3 lugë sheqer
-7.5 dcl qumësht
-2 kese vanill sheqer
-250 gr margarin
-250 sheqer pluhur

Gjithashtu nevoiten edhe 150 gr keksa dhe 2 shllaga.
Përgatitja:Ne një tepsi i renditim keksat.
Lëngun e kompotit dhe ujin i vlojmë,pastaj e shtojmë grizen dhe e ziejmë 10 minuta.Ia shtojme vishnjet dhe sheqerin dhe e ziejmë edhe 2 minuta.I heqim nga zjarri dhe i qesim mbi keksat.
Kremi i verdhë:
Ziejmë pudingat me 3 lugë sheqer dhe vanill sheqer.I lejme të ftohen.Margarinën dhe sheqerin pluhur e rrahim me mikser ne shpejtësinë më të madhe.Pastaj i përziejmë me pudingun.Kete krem e qesim mbi kremin me vishnje.Ne fund rrahim 2 kese shllag dhe e lyejmë tortën përmbi.Eshtë mirë që të lihet në frigorifer tërë natën e pastaj të servohet.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..