Njoka (copëza brumi të pjekura)

receta gatimi per pergaditjen e njokave(copeza brumi te pjekura)

receta gatimi per pergaditjen e njokave(copeza brumi te pjekura)Për 4 persona nevojiten :

  • 600 g qumësht,
  • 200 g miell,
  • 500 g salcë beshamel ,
  • 100 g djathë të renduar,
  • 100 g gjalpë ,
  • 4 ve ,
  • kripë.

Qumështit i shtohen gjalpi dhe kripa, nxehet dhe gradualisht duke e përzier i shtohet mielli.

Hiqet ena nga zjarri, shtohen djathi dhe vezët. Me anë të lugës merret nga një sasi e kësaj mase dhe qitet në ujë të vluar të kripur.

Njokat (“petullat”, copëzat e brumit) e ziera qiten në enë zjarrduruese, të lyer me gjalpë, u hidhet sipër salca beshamel dhe futen në furrë të nxehur në 180 shkallë C për t’u pjekur për 20 minuta.

Para shërbimit u hidhet sipër djathi i renduar. Shërbehen me salcë domatesh.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..