Nigiri sushi

Perberesit per nje racion:

-100 gr oriz i zier me avull
– 100 gr salce pikante
– 1 salmon
– 1 karkalec deti
-50 gr peshk ton
– 50 gr peshk koce
– 50 gr kastravec
-1 domate
-1 karrote

Pergatitja:

Lagen duart me uje dhe nga tasi ku eshte orizi i zier shkepusim kater pjese duke i perpunuar me dore per ti dhene forme ovale. I veme keto ne pjate dhe i lyejme me pak salce pikante. Siper seciles cope vendosim nje salmon, karkalec, peshk ton dhe koce. Per garniture perdoret kastravec i prere holle, karrote dhe domate e vogel.

Menyra e te ngrenit: Pasi keni servirur ne pjate  sushit, me shkopinjte kineze shkepusni nje copez prej tyre, lyejeni tek salca e sojes dhe me pas shijojeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..