Musaka me patëllxhan

Përbërësit: 2 patëllxhan të kaltër, 2 kokrra qepë, 600 gr mish gjedhi, 50 gr gjalpë, 2 lugë miell, 5 l qumësht, 250 gr djathë, 2 vezë, 1,5 dl sos domateje, kripë, piper vaj. Përgatitja: Patëllxhanin e kaltër priteni në toptha, kriposeni dhe lëreni ta lëshojë lëngun. Më pas fërgojeni mbi vaj dhe topthat e fërguar ve
ndosini në letër për ta thithur yndyrën tepricë. Qepën priteni imët dhe vendoseni në zjarrin me vaj.

Më pas shtojeni mishin e bluar. Shtojeni sosin, erëzat sipas shijes dhe vazhdoni ta përzieni edhe mishin. Në një enë të vogël shkrijeni gjalpin dhe shtojeni pak miell. Qumështin shtojeni dhe përziejeni gradualisht, ndërsa në salcë shtoni vezët dhe erëzat. Me topthat e patëllxhanit mbulojeni enën, shtojeni gjysmën e mishit dhe djathin dhe të njëjtën përsëriteni edhe në herë me gjethet e patëllxhanit. Piqeni në furrë, në temperaturë 200°C, përreth 30 minuta. Ju bëftë mirë!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..