Munchmallow

MunchmallowPërbërësit
6 te verdha te vezes
12 luge sheqer
200 ml qumësht te ftohet
100 ml vaj 6 luge miell te mbushura mire ose 120 gr
3 luge kakao ½ pluhur për pjekje
6 të bardha të vesë
12 luge sheqer
4 luge ujë
10 luge sheqer
100 gr çokollatë për zierje
3 luge ujë
3 luge vaj

Hapat 1 Perziejem te verdhat me sheqerin,pastaj shtojme qumeshtin,vajin,kakaon,dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje. 2 Masen e qesim ne kallep te lyer dhe permillur dhe pjekim ne 200 grade per 15-20 minuta. 3 Ne nderkohe perziejme te bardhat e vezes derisa te behet nje shkume e forte. 4 Pastaj perzijme ujin dhe sheqerin sherbet te forte(ziejme shime shkurte vetem sa te shrkihet sheqeri). 5 Pastaj ne shkumen nga te bardhat shtojme sheqerin dhe perziejme vazhdimisht. 6 Masa do te rrite vellimin prandaj nevvoitet nje ene e madhe per perzierje. 7 Ne kete shkume qesim dhe sherbetin e dendur te ngroht duke perzier pandreprere. 8 Ne furre ulim temperature ne 130 grade dhe ne pandispanjen en nxehte qesim shkumen nga te bardhat e vezes dhe kthejme kallepin ne furre edhe per 10 minuta. 9 Pastaj ne shtresen me shkume e bardhe qesim cokollaten e shkrire me ujin dhe vajin.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..