Mollë të pjekura

Mollë të pjekuraPër 4 mollë të pjekura do të ju duhen :
– 4 mollë mesatare
– gjysmë filxhani tërshëre të bluar
– gjysmë filxhani sheqer ngjyrë kafe
– 2 lugë të vogla kanellë
– 1 lugë xhenxhefil
– 250 gram gjalpë
Përgatitja:
Në një enë përzieni kokrrat e bluara të tërshërës, sheqerin dhe erëzat. Mollëve të pastruara më pare i heqim pjesën e brendshme të farave dhe i mbushim me përzierjen.Në majë të secilës mollë vendosim pak gjalpë dhe 1/4 e filxhanit ujë . Piqini në furrë për 1 orë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..