Mish viçi me spinaq

receta gatimi per pergaditjen e mish vicit me spinaq

receta gatimi per pergaditjen e mish vicit me spinaqNevojiten:

  • 1 kg mish viçi (shpatull) e ndarë në pjesë ,
  • 3 domate të grira ,
  • 1 kg spinaq ,
  • ½ filxhan çaji me vaj ulliri ,
  • kripë ,
  • piper.

Përgatitja:

Në një tenxhere e nxehim vajin dhe skuqim mishin nga të dy anët sa të marrë ngjyrë. Hedhim domatet e grira, kripën, piperin dhe 2-3 gota ujë. E lëmë gjellën të ziejë ngadalë për rreth një orë, derisa të ziejë mishi. Në vazhdim e hedhim spinaqin dhe e lëmë gjellën të ziejë për 30 minuta akoma.

Shënim: Spinaqin, para se ta hedhim në tenxhere e lajmë mirë dhe e grimë në copa të vogla. Pastaj e hedhim në një legen apo enë tjetër me ujë të ngrohtë për 3-5 minuta që të mblidhet pak dhe e kullojmë.

Article Tags:
·
Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..