Mish vici e shoqeruar me spinaq

Perberesit:

-Mish tul,

2 qepe

-2 karrota

-2 speca,

-1kg spinaq

-2gj.dafine,

-pak salce,kripe e piper,

-30ml vere te bardhe.

Pergatitja:
Rrahim mishin,e kriposim.E skuqim ne nje tigan.E shuajme me vere.I shtojme 1-2 gjethe dafine,e perziejme lehte.Ne nje tigan tjeter zverdhim qepen ne forme gjysem rrethi,karrotat ne fije te holla po keshtu dhe specat.Hedhim salcen ose domate te fresketa,e perziejme me kujdes pastaj shtojme mishin.

I leme te ziejne per pak sekonda bashke,e kriposim dhe e peperosim.Ne nje tenxhere me uje te vluar dhe kripe vendosim spinaqin e lare me pare per 5 minuta.E kullojme dhe e sherbejme me mishin e pergatitur me larte.Mund ta shoqerojme me lulelaker sipas deshires.Po keshtu veprojme dhe me lulelakren.

Article Tags:
Article Categories:
Receta me mish viqi

Comments

Don't Miss! random posts ..