Mish role

Përmbajtja për katër persona:

– 4 eskalopë viçi
– 4 feta të holla proshutë
– 150 gr djathë
– 50 gr gjalpë
– 1 filxhan të vogël me krem të freskët
– 2 lugë gjellë vaj
– 2 limonë
– pipër, kripë dhe majdanoz

Përgatitja:

Prijeni djathin në feta sipas gjatësisë së eskalopëve. Vini midis çdo eskalopi dy ose tre feta djathë dhe një fetë proshutë.

Rrotullojini fetët e eskalopëve dhe u ngulni nga një shkop kokteji (ose shkop dhëmbësh). Mund t’i lidhni edhe me pe kuzhine për mish, por mos e shtrëngoni shumë.

Ngrohni vajin dhe gjalpin në një tigan. Sapo të bëhet yndyra me ngjyrë kafe, vini copat e rrotulluara të mishit në tigan. Skuqini derisa të gjitha anët të marrin ngjyrë flori ose kafe nga e skuqura.

Uleni zjarrin dhe lerën mishin të skuqet ngadalë për 10 minuta. Hidhini përsipër lëngun e limonëve dhe disa luge gjelle krem. Provoni salcën dhe shtojini kripë e pipër sipas dëshirës suaj.

Vendosni në pjatë të ngrohura më parë pak garniturë me feta limoni dhe disa gjethe majdanoz.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..